تازه های تکنولوژی

دریایی که میلیاردها سال پیش در مریخ بود

پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

دریایی که میلیاردها سال پیش در مریخ بود

دسته بندی : آی تی تاریخ : پنج شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶

همشهری آنلاین: شاید سیاره مریخ امروز بیابانی بی آب و علف باشد، اما وضعیت آن همیشه به این شکل نبوده هست، و دانشمندان شواهدی به دست آورده اند که نشان می دهد دریایی عظیم در حدود ۳.۷ میلیارد سال پیش در جنوب سیاره مریخ وجود داشته هست.
به گفته دانشمندان این دریای وسیع مملو از چشمه هایی جوشان بوده که آب های معدنی از آن به بیرون فوران می کرده اند. علاوه بر این، متخصصان براین باورند فعالیت های آب گرمایی زیردریا با آنچه همزمان در زمین درحال وقوع بودن همخوانی دارد، و این می تواند شواهدی درباره چگونگی آغاز حیات روی زمین را در اختیار آنها قرار دهد.
به گفته دانشمندان مرکز فضایی جانسون در هیوستون تگزاس، این ترکیب سنگ، آب، مواد معدنی و حرارت باعث ایجاد حیات در مریخ نیز شده هست، اما نکته مهمتر این هست که می توان با کمک آنها درباره منشا حیات روی زمین مطالعه کرد. به بیانی دیگر، حتی اگر هرگز نشانه ای از حیات روی مریخ به دست نیاید، این منطقه می تواند نوع محیطی که زمینه شکل گیری حیات را فراهم آورده هست را تعیین کند.
بررسی های جدید براساس تصاویری انجام گرفته اند که از که از حوزه رودی در جنوب مریخ به نام اریدانیا توسط مدارگرد اکتشافی مریخ گرفته شده هست و طیف نگار اکتشافی برخوردی مریخ نیز توانسته توده بزرگی از رسوبات معدنی را روی سطح آن شناسایی کند.
الگوی این رسوبات شیمیایی نشان می دهد که زمانی چشمه های جوشان، اقیانوسی عظیم و صخره هایی که به واسطه فعالیت های آتشفشانی داغ می شدند در این منطقه وجود داشته اند. براساس تخمین ها، حجم آب این دریا نزدیک به ۲۱۰ هزار کیلومتر مکعب بوده هست، یعنی آبی بیش از مجموع آب دریاچه های آمریکای شمالی.
با گذر زمان …

اخبار پیشنهادی: