تازه های تکنولوژی

فروغ آبی فام یک گاز سمی

یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶

فروغ آبی فام یک گاز سمی

دسته بندی : آی تی تاریخ : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶

عکس| عکس نجومی روز ناسا: فروغ آبی فام یک گاز سمی
دنباله دار PanSTARRS که با نام علمی C/2016 R2 شناخته خواهد شد، هم اکنون ۳ واحدنجومی از خورشید فاصله دارد و این شب ها در خوشه قلائص واقع در صورت فلکی ثور دیده خواهد شد.

به گفته خبرآنلاین، این دنباله دار روز ۷ سپتامبر ۲۰۱۶ (۱۷ شهریور ۱۳۹۵) با استفاده از تلسکوپ PanSTARRS کشف شد و یکی از دنباله دارهای بلنددوره ای هست که از ابر اورت به ملاقات ستاره مرکزی منظومه آمده هست. ابر اورت، دورترین ساختار منظومه شمسی هست که بقایای ابر اولیه منظومه شمسی به شکل هسته های یخ زده دنباله دارها در آن پراکنده اند.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، این جا را کلیک کنید .
دنباله دار پن ستارس هم اکنون ۲۴ دقیقه نوری یا ۳ واحدنجومی (هر واحدنجومی، فاصله متوسط زمین از خورشید هست که معادل ۱۵۰ میلیون کیلومتر فرض خواهد شد) با خورشید فاصله دارد. این فاصله بیش از آن هست که در شرایط معمول، دنباله ای پشت هسته تشکیل شود؛ اما همان طور که در این عکس می بینید، دنباله گازی آبی رنگی با ساختاری پیچیده شکل گرفته هست.
بررسی طیف این دنباله نشان می دهد که فراوانی غیرمعمولی از یون کربن مونوکسید مثبت (+CO) در آن دیده خواهد شد و ترکیب اثر فلوئورسنت این یون ها با تابش فزاینده خورشید، درخشش آبی رنگ این دنباله را رقم زده هست. کربن مونوکسید همان گاز بی رنگ و بویی هست که در اثر احتراق ناقص سوخت های هیدروکربنی روی زمین شکل می گیرد و تنفس نسبتا طولانی مدت آن، مرگ موجودات زنده را به دنبال دارد.
این عکس شامگاه ۷ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۷ دی ۱۳۹۶) گرفته شده و ستاره پرنوری که هاله آن در گوشه پایین-چپ عکس دیده خواهد شد، ستاره گاما-ثور هست.
۵۴۵۴

اخبار پیشنهادی:

عکس| عکس نجومی روز ناسا: فروغ آبی فام یک گاز سمی